W statystykach stale widzę hasła wprowadzane w google typu “moja welonka pływa do góry brzuchem w kuli”, “moja welonka leży na dnie kuli”, “kula dla welonki”. Zaczynałam od welonów przygodę z akwarystyką i trochę się na nich poznałam. Nie wolno trzymać welona w kuli. Nie wolno. Chyba, że ta kula ma 100 litrów. Te ryby potrzebują wyjątkowo dużej przestrzeni do życia i bardzo brudzą, gdyż mają szybką przemianę materii.
Welon w kuli:
Po pierwsze, karłowacieje, a te rybki osiągają w dobrych warunkach dość duże rozmiary.
Po drugie, mała powierzchnia szybciej się brudzi (zwłaszcza bez filtra), równowaga biologiczna jest nie do osiągnięcia, więc choruje (stąd to pływanie “do góry brzuchem” ),
Po trzecie, ciężko ustawić pompkę w kuli, więc nie ma czym oddychać.
Po czwarte, jest samotna. Dopychanie jej koleżanek do zbiornika 5-10l, to nie jest najlepszy pomysł swoją drogą…
Naprawdę odradzam, co ja mówię, zabraniam hodowania welonów w kulach. One nie mają szans na przeżycie. Warto wiedzieć, że długość życia welona może wynieść nawet 30 lat. W kuli pożyje może kilka miesięcy. Poparte własnymi doświadczeniami…
Jeżeli jednak mamy całe osprzętowienie. Kulę, jakiś mikro filtr i mikro grzałkę, to można włożyć kwiatki do kuli, kupić małe akwarium o prostych ściankach, np 20l (kosztuje to grosze), znaleźć jakąś szklaną płytkę na wierzch i kupić bojownika. Konieczna jest grzałka!
Standardowe wymagania dla jednego welona, to woda o temperaturze ok. 17-20 stopni, zbiornik 60 litrów, dno, w którym mógłby kopać (brak ostrych kamyczków), twarde rośliny, bardzo wydajny filtr, dobry napowietrzacz, częściowe podmiany wody, co tydzień lub dwa.
Dziękuję za uwagę.
Ads by Google
Filtry akwarystyczne
Krystalicznie czysta woda w Twoim akwarium-tanio i skutecznie
Sklep.Osmoza.pl
sobota, 18 lipca 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz